Место поласка
Дестинација
Одаберите тип туре
Одаберите тему туре
Време трајања туре

Зејтинлик - историјско српско војно гробље у Грчкој

Image

Савезничко војно гробље Зејтинлик (грч. Κοιμητήρια του Ζέιτενλικ) је највеће војно гробље на Балканском полуострву. Налази се у западном делу Солуна, у улици Лагада. На овом гробљу почивају преминули војници Солунског фронта који су припадали савезничким снагама Антанте.

Унутар комплекса се осим српског налазе и руско, француско, италијанско и енглеско војно гробље. Место је сећања на храброст свих војника који су погинули на Солунском фронту, али и на цивиле који су страдали током Великог рата...


Како је настало војничко гробље на Зејтинлику?

Већи део овог подручја припадао је католичком монашком реду Лазариста. Због тога су већ од октобра 1915. године у том делу Солуна били постављени бројни војни кампови и болнице савезничких снага. 

У почетку су се сахране војника вршиле на оближњим гробљима, првенствено на Католичком гробљу, али када је у њима понестало простора, почело је коришћење околног подручја, чиме је настало војно гробље. Сахрањивање војника је трајало све до октобра 1918. године.

Током 1920-их, Савезничка гробља добила су свој коначан изглед и подељена су на пет секција: француску, српску, руску, италијанску и британску (Комонвелт).

Француско војно гробље садржи 8.310 посмртних остатака војника који су погинули на Македонском (Солунском) фронту, а који су ратовали заједно са Србима од Ђевђелије до Битоља. Од тога су готово пола били војници из Африке и Азије. У Француској је у то време живело 42 милиона становника али је број људи који су живели у њеним колонијама био много већи. 

Порекло имена Зејтинлик

Током 1910-их, подручје је било познато као Зејтинлик (што на турском значи „маслињак“) и било је прекривено маслиновим дрвећем, а још увек није било интегрисано у урбани део града. *

Српско гробље на Зејтинлику

У српском делу Савезничког гробља у Солуну доминира велики храм-маузолеј.

На овом гробљу извршене су прве сахране српских војника који су били стационирани у Солуну 1916. године. У годинама након рата је одређено да се сви посмртни остаци ратника и јунака са Солунског фронта пребаце на једно заједничко гробље. Припреме су започете 1926. године, према плановима архитекте Александра Вацића а радови тек 1933. године под руководством архитекте Будимира Христодула (један од 1300 каплара), који је такође градио и спомен костурницу на острву Видо. Свечано отварање и освећење маузолеја са капелом и костурницом је обављено на Дан примирја 11. новембра 1936. године. 

Гробље је коначно постало место вечног починка за 7.441 војника из Првог светског рата, као и 126 војника из Другог светског рата.

Након изградње маузолеја-храма, која је трајала од 1933. до 1936. године, у његове крипте положени су остаци 5.580 српских војника палих на фронту. Њихова тела су ексхумирана из 213 привремених гробаља широм Македоније – од реке Вардар до Лерина (Флорине) – током 1930. и 1931. године. Ови посмртни остаци се чувају у костурници у подземљу маузолеја, у криптама од мермера.

Из Првог светског рата ту почива: 4 пуковника, 10 потпуковника, више од 50 капетана и више од 100 поручника и потпоручника. Србија је пре Првог светског рата имала око 4.5 милиона становника док је у овом рату изгубила 28% становништва односно 52% мушке популације.

Међу сахрањенима на Зејтинлику се налазе и посмртни остаци мајора Драгутина Димитријевића Аписа (1876–1917), једног од водећих чланова организације Црна рука, који је у Солуну суђен и погубљен под оптужбом за заверу против српског престолонаследника Александра I Карађорђевића.

Осим тога, у маузолеју постоји и заједничка гробница са 78 непознатих српских војника Солунског фронта, као и још једна гробница у којој су сахрањени 217 српских заробљеника који су преминули у Цариграду, а касније су њихови остаци пренети у Солун.

На спољној фасади маузолеја, са предње стране, приказан је Арханђео Михаило (по мотивима фреске из манастира Манасија), који вага душе преминулих, док се на задњој страни налази приказ Светог Георгија, заштитника пешадије. 

Материјал за изградњу гробља је потицао из Србије а Грчка је потпуно бесплатно уступила 7.000м² земљишта и ослободила пореза сав материјал. Централни део српског гробља чини капела око које се, као вечна стража, издижу чемпреси допремљени са Хиландара. 

На предњој страни, испод Архангела Михаила, песник Војислав Илић Млађи је на гранитној плочи оставио песму као подсећање будућим поколењима и потомцима ових славних ратника:

Незнани туђинче, кад случајно минеш
Поред овог светог заједничког гроба,
Знај, овде су нашли вечно уточиште
Највећи јунаци данашњега доба!
Родитељ је њихов: храбри српски народ,
Горостас у светској историјској војни,
Који је све стазе искушења прошо
И чији су борци, дивљења достојни!
Падали од зрна, од глади и жеђи,
Распињани на крст, на Голготе вису,
Али чврсту веру у победу крајњу
Никад, ни за часак, изгубили нису...

Михаиловићи - чувари гробља

Први чувар је био Саво Михаиловић, Србин из Грбља (насеље у Црној Гори), један од оних који су ексхумирали сва српска војничка гробља на линији Солунског фронта. До своје смрти је са породицом живео у кућици у склопу гробља. Наследио га је син Ђуро Михаиловић који је гробље и његове реликвије током Другог светског рата чувао од нациста. Након смрти га наслеђује син Ђорђе Михаиловић који је у истој кућици живео са женом и ћерком. Чика Ђорђе је умро 2023. године и тако постао последњи чувар из своје породице... Сахрањен је са својом шајкачом од које се није одвајао, поред деде и оца. У септембру 2024. откривена му је и спомен биста. О њему је направљено неколико документарних емисија. 

Једини крст на енглеском војном гробљу

Над енглеским гробљем (1.350 сахрањених ратника) доминира споменик, док су изнад сваког гроба засађене руже и постављена надгробна плоча, баш као и на многим њиховим гробљима широм света. Међутим, једини крст се налази на гробу Катарине Харлеј, подигнут од стране српских официра Допунске команде у знак захвалности за доброчинства која је ова храбра жена учинила за српски народ. Погинула је у Битољу пружајући помоћ приликом једног од бројних бомбардовања града 1917. године.
На њеном гробу је написано: 

Катарина Мери Харлеј, рођена 3. маја 1853. године, умрла у Битољу 7. марта 1917 - жртви светског рата, племенитој Енглескињи, великој добротворки српског народа.

Велика жено,
На твоме гробу уместо цвећа
Српска захвалност вечно ће цвати
За твоја дела и твоје име
Поколења ће далека знати.

Француско гробље (8.098 сахрањених ратника)

У склопу француског гробља налази се и мала црква са куполом на чијем је унутрашњем делу приказан Солун у време Великог рата. Унутар цркве налазе се бројни дарови које су оставиле породице погинулих, као и предмети са француских ратних бродова који су посетили Солун.

Године 2014, зграда која је некада служила као стан за чувара, претворена је у мали музеј. Музеј има две изложбене просторије, у којима се, помоћу великих паноа, фотографија и аудио-визуелног материјала, приказује настанак и развој Македонског фронта, ток војних операција и допринос француских снага у обликовању данашњег изгледа града. Сви текстови су доступни на француском, грчком и српском језику.

На надгробним плочама, које су у облику крста, додата су одређена слова или полумесец, као обележја која указују на вероисповест или земљу порекла погинулих војника из француских колонија. Тако слово S означава Сенегалце, полумесец припада Тунишанима, Алжирцима и Мароканцима, М означава војнике са Мадагаскара, H је симбол за војнике из Индокине, док Давидова звезда представља Јевреје.

Из Сенегала потиче 1.222 сахрањених војника, 343 из Северне Африке, а 398 из Индокине и Мадагаскара. Гробнице су организоване у велике целине, а крстови на надгробним плочама постављени су у двоструке редове.

Италијанско гробље (3.500 сахрањених ратника)

Италијански војници почивају у појединачним гробовима, обележеним једнообразним латинским крстовима. Поред тога, гробље красе и споменици које су њихови најближи подигли у знак сећања и почасти. Слично француском гробљу, и италијанско има своју капелу.

Руско гробље (493 сахрањена ратника)

На њему су сахрањени припадници Руског добровољачког одреда који се борио на Солунском фронту.

Место сећања и поштовања...

Данас, Зејтинлик није само војно гробље, већ и значајно место за све оне који желе да одају почаст јунацима који су дали своје животе у борби против окупатора. Сваке године, на гробљу се одржавају бројне комеморације и церемоније, а сам Зејтинлик је и место где долазе породице палих бораца, као и туристи који желе да се упознају са историјом и херојством српских и осталих савезничких војника на Солунском фронту. 

Дестинација: Зејтинлик

Промо ценаImage
Следећи полазак 03.07.2025
7000 РСД80000 RSD
Пођите са нама да обиђемо место славних битака и гробље српских ратника. Резервишите онлине! ...
Сазнај више
Image
Следећи полазак 06.05.2025
1000 РСД
Није класичан програм већ бесплатни предлози како да употпуните своје путовање на Кајмакчалан. Кликом на ...
Сазнај више
Приватна тураImage
, , , , Следећи полазак 22.08.2025
22510 РСД23690 RSD
Посета Кајмакчалану: 2 ноћи у 3* хотелима у регији Пела и бањи Пожар Лутри. Оживимо ...
Сазнај више
Приватна тураImage
, , , Следећи полазак 25.06.2025
22960 РСД24960 RSD
Програм са 2 ноћења у познатој грчкој бањи Пожар Лутра, у подножју Кајмакчалана. Пођите са ...
Сазнај више
Приватна тураImage
, , , Следећи полазак 22.08.2025
29050 РСД31800 RSD
Поклонимо се сенима српских војника из Првог светског рата. Програм са три ноћења, смештај у ...
Сазнај више
Не пропустите ништа!

Претплатите се на наш билтен и будите први који ће сазнати о новостима, промоцијама и ексклузивним понудама.