
Пожар Лутра је позната грчка бања смештена у подножју планине Ниџе
(грч. Ворас) чији је највиши врх
Кајмакчалан.
На овом месту, у кориту реке настају извори топле воде, константне температуре око 36-37°C у којима људи радо уживају у купању и бањању. На неколико места непосредно уз водопаде су направљени базени који представљају атракцију и сјајно место за уживање током целе године. Саграђен је такође и базен олимпијских размера. Бањски третмани се налазе у старом објекту који је смештен уз доњи водопад док је нови објекат направљен на улазу у бању (овде је могуће бањати се у 20-так мањих базена у приватној атмосфери).
Бошко Козарски, водитељ емисије Културиста са Балкан трип ТВ
тврди да се овде опуштао и српски краљ Петар I Карађорђевић.
Локација
Пожар Лутра је смештена у Грчкој, у близини границе са Северном Македонијом. Налази се на 25 км од Едесе, 105 км од Солуна и свега пар километара од
Доброг поља где је била завршна битка Солунског фронта 1916. године. Бања је отворена током целе године, свих 365 дана, а позната је и под називима Лоутра Лоутраки и Лоутра Аридеас, док име Пожар потиче од речи "по" и "зар" што значи испод ватре. Највећи број посетилаца долази током летњих месеци, док зима пружа јединствену атмосферу за купање у топлим изворима окруженим снежним пределима и могућношћу одласка на скијање на Кајмакчалан.
Водопади, пећине и гејзири
Импозантан пејзаж бање Пожар је настао у јаруги планине кроз коју протиче река Термопотамос, стварајући мале водопаде и плитка корита погодна за купање.
Природно окружење овог краја погодно је за планинарење, са бројним пешачким стазама које воде кроз импозантне кањоне. У њима се налази 15 пећина, међу којима је најзначајнији
пећински понор дубок 50 метара. Фосили пронађени у овим пећинама сведоче о животу који је постојио пре неколико хиљада година. Током ископавања, пронађена је фосилизована лобања мрког медведа старог 10.000 година.
Гејзире у Пожар Лутри стварају извори на надморској висини од 360-390 метара, где кишница продире дубоко у земљу, природно се загрева и излази обогаћена минералима. Посетиоци могу истраживати околину помоћу мостова и стаза, а уз бању се налази први спелеолошки парк у Грчкој са пећинама. Према легенди, македонски краљеви су се опуштали овде, а војници су веровали да ће им копља постати јача ако их стављају у топлу воду.
Унутар бање је црква Светог Пантелејмона, заштитника болесних. али и мали Музеј фолклора.
Туризам у бањи
Бања има кафић са погледом на клисуру, ресторан са погледом на водопад и степенице које воде до пећине на врху водопада. У околини су таверне, хотели и традиционални пансиони за смештај. На улазу у бању је мала пијаца са локалним производима, као што су мед, џемови, сир и биље. Поред купања и шетњи, посетиоци могу уживати у јахању, посетама винаријама, масажама или скијању. Током године се организују фестивали, попут Музичког фестивала Пожар, Фестивала вина, као и спортске активности, укључујући маратоне и друмске трке које привлаче посетиоце из Грчке и иностранства.