Место поласка
Дестинација
Одаберите тип туре
Одаберите тему туре
Време трајања туре

Солун и Кајмакчалан – пут кроз историју и сећање

Image
Солун је други град по величини у Грчкој, а главни је град северне Грчке и целе регије – егејске Македоније. Развио се у залеђу полуострва Халкидики, у пространом солунском пољу и североисточном делу солунског залива. 
Основан је у 4. веку пре нове ере а име је добио по Тесалоники, сестри краља Александра Македонског. Бурна историја Солуна оставила је дубоке трагове и културне утицаје многих народа. С обзиром на то да је у византијском периоду имао 565 цркава, слободно се може рећи да је Солун један велики византијски музеј. Између савремених грађевина налазе се изванредно очуване цркве са јединственим зидним фрескама и ретко лепим мозаицима. Данас је очувано двадесетак, као што су Црква свете Софије, Црква Богородице Халкеин, Црква светих Апостола, Манастир Влатадон са црквом Сотировог Преобраћења, а свакако најзначајнија је Црква светог Димитрија, заштитника Солуна.

Зејтинлик - сећање на жртве Солунског фронта

За многе Србе, Солун није само дестинација за одмор, већ и место дубоког историјског значаја. Током Првог светског рата у солунској луци су се искрцавали војници других савезничких армија а потом одатле размештани дуж Солунског фронта који се простирао од албанске обале до реке Струме. И српска војска, након албанске голготе, нашла је уточиште у овом граду и његовој околини. О томе сведочи и савезничко војно гробље Зејтинлик, где су сахрањени српски и други војници који су дали своје животе за слободу. Овде почивају посмртни остаци више од 8.000 српских ратника, док централно место на српском делу гробља заузима маузолеј - несвакидашња капела - костурница. 

Шта (још) обићи у Солуну?

Галеријев славолук – Галерије родом из околине Зајечара 

Један од симбола Солуна је Галеријев славолук (Камара), подигнут почетком 4. века у част римског цара Галерија, који је био зет цара Диоклецијана и један од владара у оквиру Тетрархије. Галерије је везан за тло данашње Србије – његова палата Феликс Ромулијана и место где је сахрањен се налази у близини Зајечара. Данас је један од најзначајнијих археолошких локалитета у Србији и на листи УНЕСКО-ве баштине. 

Бела кула – симбол града

Препознатљиви симбол Солуна, одакле се креће са упознавањем града је Бела кула, која је једина преостала од старе тврђаве на обали залива. Некада је коришћена као затвор за муслиманске војнике. Након великог покоља који се овде одиграо, кула је променила назив у "Крваву кулу". Овакав назив је носила све до 19. века, када је екстеријер зграде префарбан у бело (на грчком Лефкос Пиргос). 

Шеталиште уз море – срце Солуна

Главна градска променада, Никис авенија, савршено је место за дуге шетње уз море, било да желите да испијате грчку кафу у неком од кафића или уживате у лаганом ветру који долази са Егеја.

Лададика – чаробни део Солуна

За све који желе да искусе аутентичну атмосферу ноћног живота, Лададика је незаборавна станица. Ова четврт, некада центар трговине маслиновим уљем, данас је препуна таверни, ресторана и барова у којима се пије добро вино, ужива у музици и грчким специјалитетима.

Тврђава Хептапиргион – Солун из другог угла

За још бољи поглед на град, обавезно се попните до тврђаве Хептапиргион у старом делу града, Ано Поли. Овај део Солуна одише традиционалном архитектуром, уским калдрмисаним улицама и кафанама са погледом на залазак сунца.

Солунска тврђава Ано поли
Солунска тврђава, позната и као Горњи град (Ано Поли), доминира над градом Солуном и представља важан симбол његове историје. Изграђена током византијског периода, тврђава је вековима служила као одбрамбени бедем против освајача. Њени масивни зидови, куле и капије пружају задивљујући поглед на град и море. Данас је једно од најпосећенијих историјских места у Солуну, идеално за шетњу и уживање у атмосфери старог града.

Црква светог Николе Офраноса

Иако званични грчки извори кажу да је непознат оснивач манастира, за изградњу се на основу животописа и године фреско осликавања претпоставља да је градња била између 1310-1320. г. а приказ Светог Ђорђа, заштитника Немањића у главној цркви, наводи на претпоставку да је оснивач манастира српски краљ Милутину. Познато је да је Милутин био највећи ктитор тог времена (изградио преко 40 цркава) и да је био ожењен византијском принцезом Симонидом, ћерком царице Ирине Палеолог, која је један део свог живота провела управо у овом граду. Због свог непроцењивог фреско сликарства (међу најболеј очуваним у Солуну), црква је уписана на УНЕСЦО листу културног наслеђа и завређују вашу посету. 

Црква се налази на улазу у тврђаву, у бизини источних зидина солунске тврђаве и окружена је зеленилом маслина. Радно време црвек је уторком и четвртком од 8:30 до 13:00 часова. За навигацију до цркве кликните на линк.

ОКОЛИНА СОЛУНА

Када сте на путу ка Халкидикију, око села Микри тј. дуж реке Василиса, били су логори српске војске када је француским лађама стизала са Крфа до Солуна. Негде око места где је данас аеродром је била лука. Око два месеца су провели ту обучавајући се за коришћење лаке и тешке артиљерије, заштитних маски,... и чекајући да се комплетна војска пребаци са Крфа како би потом били пребачени према западу, од Флорине до Скидре а потом упућени према северу, где су их чекали утврђена бугарска војска. 

Дестинација: Солун

Приватна тураImage
, , , , Следећи полазак 22.08.2025
22510 РСД23690 RSD
Посета Кајмакчалану: 2 ноћи у 3* хотелима у регији Пела и бањи Пожар Лутри. Оживимо ...
Сазнај више
Приватна тураImage
, , , Следећи полазак 25.06.2025
22960 РСД24960 RSD
Програм са 2 ноћења у познатој грчкој бањи Пожар Лутра, у подножју Кајмакчалана. Пођите са ...
Сазнај више
Приватна тураImage
, , , Следећи полазак 22.08.2025
29050 РСД31800 RSD
Поклонимо се сенима српских војника из Првог светског рата. Програм са три ноћења, смештај у ...
Сазнај више
Не пропустите ништа!

Претплатите се на наш билтен и будите први који ће сазнати о новостима, промоцијама и ексклузивним понудама.