Ако ове године планирате посету Кајмакчалану, нека то буде на Видовдан!
Резервација туре са поласком из Србије на овом линку.
Пријаве за индивидуални долазак на овом линку.
Ускоро информације о поласцима са Олимпске регије, Халкидикија и Солуна.
Од ове 2025.г. Видовдан ће бити један од дана када ће се организовати групни успони. Тај дан ће врх планине Ниџе посетити више група из Србије, Републике Српске али и планинари из Грчке и Северне Македоније као и туристи из Олимпске регије и Халкидикија који ће доћи тај дан да се попну и одају пошто српских јунацима. Биће лепо и свечано јер ће се одржати и опело (а очекује се и долазак бар једног хора).
Сви аутобуси ће се паркирати код ски центра и одатле нас чека пешачка тура до врха Кајмакчалана. Крећемо са 2080 м.н.в. За око 1,5-2 сата у зависности од кондиције савладавамо висинску разлику од око 400 м. За старије и за оне којима је ово превелики изазов на располагању имамо џипове са искусним локалним возачима.
У случају магле и лошег времена, пењање није могуће. Дакле увек је доза ризика да ли ће нам временски услови ићи на руку. Ми пратимо прогнозу и заједно са локалним људима доносимо одлуку о пењању јер безбедност је на првом месту.
Док се пењете корачате по бојишту.
Испод вас је земља по којој је пре 109 година текла крв наших војника.
Овде су водила битка прса у прса.
Тек овде ћете моћи да схватите какав је то изазов био јуришати узбрдо са бајонетом у рукама док вас непријатељ изнад држи на нишану.
По освајању врха трупе су наставиле ка Битољу а тела погинулих су данима остала овде. Њихове кости су касније сакупљене и смештене у костурници. Да, ту су они најхрабрији, они из првих редова...
Остају као неми сведоци храбрости и љубави према отаџбини.
Најмање што можемо да учинимо је да их не заборавимо. Одамо им пошту. Станемо на те стене у тишини и ветру, и уперимо поглед ка Старој Србији за коју су они дали своје животе.
Практични савет
Понети слојевиту гардеробу, кабаницу, удобне патике или планинарске ципеле. Добро дођу и штапови за пењање. Обавезно понети бар око литар воде, сендвич. Препоручујемо понети и резервни пуњач за телефон или power bank - дешава се да се горе батерије брже празне. Опционо понети заставу, патриотска обележја. Неки људи понесу и фотографије својих предака. У цркви ћете имати могућност да ударите планинарски печат да сте освојили врх Кајмакчаан, па можете понети неки лист папира, свеску или фото албум где би ударили печат, како бисте имали и овај вид успомене са лица места.
За старије и оне којима овај успон може бити превелики изазов, може се обезбедити превоз џиповима са искусним локалним возачима.
У случају магле и лошег времена, пењање није могуће. Дакле, постоји увек доза ризика да ли ће временски услови омогућити пењање. Организатори пењања су дужни да прате временску прогнозу и у консултацији са локалцима доносе одлуку о пењању, јер безбедност мора бити на првом месту.
Како доћи до Кајмакчалана?
Организовано:
Ипак, предлажемо да пут Кајмачалана кренете организовано, у групи, у оквиру путовања које прате стручни водичи - историчари који су добро упознати са овом тематиком. На тај начин ћете много тога сазнати и на прави начин оживети слике и атмoсферу из 1916-1918.Место смештено у јужном делу Вардарске Македоније, недалеко од Ђевђелије. Ту посећујемо једну од спомен-костурница из Великог рата. Она је почивалиште за око 260 војника који су настрадали у великом Валандовском покољу 02. априла 1915. године, на Велики петак, а ту су положене и кости 2.000 њихових ратних другова погинулих на југу Македоније. Након великог земљотреса 1931.г. овај крај је посетио краљ Александар I Карађорђевић, те је на његову иницијативу подигнута ова спомен костурница.
Ово највеће војно гробље на Балканском полуострву је почивалиште за преминуле војнике са Солунског фронта који су припадали савезничким снагама Антанте. У крипте су положени остаци 5.580 српских војника палих на фронту.
Ова црква је један од симбола Солуна. Налази се на УНЕСКО листи културне светске баштине. Свети Великомученик Димитрије је заштитник града Солуна. За затворене групе може бити и посета војном музеју.
Овде спавамо две ноћи. Ово је најфасцинантнија грчка бања: лековита вода тече реком која настаје на падинама Кајмакчаллана, а у самом кориту реке су термални извори топле воде 36-37° током целе године. Спавамо у одличном хотелу са 3 звездице, са лифтом (због старијих слабо покретних)...са сјајним доручком на бази шведског стола...
Обилазимо споменик Шумадијској дивизији, на ком су уклесана бојна поља на којима се борила српска војска: Сокол, Добро Поље, Катунац, Ветерник, Голо Било. Посећујемо и железничку станицу коју су градили српски војници као и још најмање два локалитета. Њеном изграњом се олакшало снабдевање и транспорт наоружања, хране и других потрепштина од Солунске луке, што је било кључно за исход битака које су се водиле на Солунском фронту.
Прелепи градић који ће вас освојити - град у којем је била команда наше војске, краљ и остали званичници. Град се некад звао Воден јер је препун воде и водопада (вода наравно са Кајмакчалана)... Имаћете прилику да приђете и водопаду иза слапова, где можете замислити неку лепу жељу, кажу оствариће се... Иза водопада је и мала пећина која је такође фасцинантна. Посећујемо и цркву подигнуту за време цара Душана док је он владао овим подручјем.
По завршетку успона одлазимо до аутентичног села/туристичког центра Агиос Атанасиос на ручак а затим путовање настављамо ка Северној Македонији односно Битољу.
Пре поласка на туре ка Кајмакчалану, препоручујемо туру обиласка Београда кроз Први светски рат.