Све о Кајмакчалану на једном месту - Пешке од Црног до Кинеског мора

Ја сам праунук Илије Илића, солунског добровољца. Ево како је о мом прадеди писао М. Антонијевић у новинском листу Политика  4. априла 1941., два дана пре бомбардовања Београда:
 

"Наша историја богата је херојским подвизима многих људи, а наша слобода крваво је стечена. Ради слободе ишло се из рата у рат, из битке у битку и чинило оно што је по каткад изгледало немогуће. Један од оних који су на време прошлога рата учинили подвиг коме нема равна то је Илија Илић, печалбар из Дримкола.
Више од два месеца он је путовао пешице, а онда још четири месеца провео је путујући преко мора и океана да би стигао на Солунски фронт и узео учешћа у борби за слободу своје отаџбине.

Објава рата затекла је Илију Илића на печалби у Румунији. Он се одмах јавио српском конзулу од румунских власти да се врати у домовину. Али ту дозволу није добио, јер је Румунија била неутрална и није хтела да се замери зараћеним великим силама. То је Илију страшно мучило и он је одахнуо душом кад је и Румунила ушла у рат. Тада је пошао пешице у Русију. Преко Одесе и јужних крајева Сибира стигао је у Манџурију. На путу је потрошио оно мало новца што је имао. У Манџурији остаје због тога месец дана да би зарадио нешто новца за пут. Иако измучен дугим напорним путовањем и гладовањем, он је после месец дана које је провео у Манџурији прешао у Јапан, а одатле је једним савезничким бродом преко Јужно-китајског Мора, Индијског Океана доспео у Средоземно Море, а онда на Солунски фронт.

Тамо у Солуну, Илија Илић, човек који је толики пут превалио да би се борио за слободу своје земље и свога народа, наишао је на војнике Двадесет првог пешадијског пука, који су га одвели своме комаданту пуковнику г. Божидару Јанковићу. Г. Јанковић пред свима војницима свога пука похвалио је пожртвованост и родољубље обог сиротог Дримколца.

Као добровољац Илија Илић учествовао је затим у свим борбама на Солунском фронту. Задобио је неколико рана, а добио је и више одликовања. О његовом подвигу и о његовим доживљајима на дугом путовању преко Манџурије, Јапана и толиких мора до Солунског фронта знају и дечаци Дримкола. Они се често окупљају око њега и не пуштају га док им не прича своје доживљаје док је путовао морима. А ту своју дугачку и узбудљиву причу Илић увек овако завршава:

~ Није се тад  мислило на голи живот, на муке, патње и ране, него на то ко ће се пре жртвовати за свој народ и своју отаџбину. А за то што смо такви скоро сви били, ми смо слободу стекли."



Књига "Чудесан подвиг непознатог хероја Великог рата"

О његовом великом подвигу написао сам књигу, чији је радни назив: "Ходочашће Илије Илића - Чудесан подвиг непознатог хероја Великог рата". После две године истраживања и писања, у марту ове године, завршио сам текст и предао лекторима. Текст се тренутно налази код дизајнера и надам се да ће ускоро у штампу.
Имао сам велику част да ме од првих страница у писању књиге пратио мој имењак и презимењак, Миодраг Р. Илић, познати драмски писац и новинар у пензији. Он је написао и рецензију/увод за будућу књигу, те вам овде издвајам (копирам) други пасус његовог текста, који ће се налазити и на задњој корици будуће књиге:
"Ово је узбудљива, потресна проза из пера потомка оданог патриотском подвигу прадеде, прича која изазива дивљење и усхићење данашњег читаоца, удаљеног дуже од једног века од заноса и пркоса малог слободољубивог народа, који је својом пожртвованошћу, храброшћу и слободољубљем задивио цео свет. Аутор, Миодраг Б. Илић, не само што одужује дуг према прадеди, једном од безброј готово непознатих и такорећи заборављених хероја, већ нас упућује на обавезу да због њихове несебично проливене крви саобразимо свој морални однос са савременим тежњама земље у којој живимо.

Илија  путује у овој књизи из града у град, из земље у земљу,  гладује, смрзава се, болује, среће добре и лоше људе који говоре различитим језицима, наилази на доброту и људску солидарност, на поштовање и подсмех, самопрегорно трпи ударце, скроман и добродушан, свестосавски доследан у очувању врлина своје патријархалне честите постојбине. Књига „Ходочашће Илије Илића“ чита се без застоја, мами занимљивим доживљајима главног јунака, изазива симпатију и емотивну приврженост његовој родољубивој пустоловини, али и његовом карактеру доброг човека. Илијина решеност да савлада све препреке, да пређе половину земаљске кугле не би ли се придружио браћи која се на Солунском фронту боре за ослобођење Србије, јединствен је пример исконског зова крви, оног порива одбране нацоналног бића, традиционално укорењеног у српском народу током његове славне историје."

Не пропустите ништа!

Претплатите се на наш билтен и будите први који ће сазнати о новостима, промоцијама и ексклузивним понудама.