Зашто посетити Кајмакчалан?

Ако ове године планирате одмор у Грчкој, препоручујем вам да бар два до три дана издвојите за посету Кајмакчалану и околини, како бисте одали почаст српским војницима који су овде бранили част и слободу Србије током Првог светског рата.

Кајмакчалан није само највиши врх планине Ниџе (на грчком Ворас), већ и место велике историјске битке, једне од најстрашнијих и најтежих. Ова планина се налази на око 100-ак км западно од Солуна и највиши је врх планинског венца који дели Грчку од Северне Македоније. Такође је трећи по висини врх у Грчкој.

Планина која чува сећање

Након Албанске голготе (зима 1915) током које смо изгубили око 200.000 људи, а затим доласка на Крф (јануар- март) где од исцрпљености умире још око 10.000, српска војска стиже на Солунски фронт (април - мај 1916).
Први напад Бугара био је већ код Горничева (август 1916) како би осигурали правац од Битоља ка Солуну али је тај напад одбијен. Бугари су заузели све стратешке врхове међу којима и Кајмакчалан. Крвава битка на Кајмакчалану је трајала 18 дана, од 12-30. септембра 1916. године. Српска војска, васкрсла из мртвих, показује невиђену храброст и успева да освоји врх. Ова битка остаје упамћена по висини на којој се водила битка као и по ужасним условима за српску војску.

Цена победе

  • 4.683 погинулих српских војника
  • 2.000 несталих
  • преко 30.000 рањених и избачених из строја

На врху те планине данас стоји мала црква – спомен-капела посвећена палим борцима и костурница у којој се чувају остаци војника чија су тела годинама после битке остала на планини. Попети се на Кајмакчалан је као вид ходочашћа. Тамо не идеш због погледа (иако одузима дах), већ због осећаја и одавања поште онима који су своје животе дали за нашу слободу.

После освајања Кајмакчалана

Иако је српска војска успела освојити Кајмакчалан, и месец и по касније, ослободити Битољ*, савезници нису били спремни за даље освајање и они наређују укопавање на положајима. Наредне две године српска војска проводи у рововима док их коси маларија, болести скорбут и слепило... услед исхране без довољно витамина и нутритијената. Они који нису били на првој линији фронта учествују у градњи железничке инфраструктуре како би им се из Солунске луке што лакше допремало наоружање, храна и друге потрепштине. 
У пролеће 1917. године безуспешно је покушан још један пробој на линији Сокол - Ветерник - Бело било - Козјак. Ипак, искуство стечено у тој бици било је драгоцено када је у септембру 1918. године српска војска поново повела напад на Добром пољу (свега 7 км ваздушном линијом од Кајмакчалана). Овај пут, уз подршку грчке и француске војске, приморавају Бугаре на предају и нешто касније на капитулацију. Тиме је пробијен Солунски фронт чиме следи завршетак рата који је однео 28% српског становништва (односно 56% мушког становништва).

На Зејтинлику, савезничком гробљу у Солуну, су остаци преко 7.000 војника прикупљених са преко 200 локација око Кајмакчалана.
Око Битоља се налази преко 70 гробаља која нису есхумирана плус велико српско гробље у граду са око 3.000 сахрањених.

Шта (још) видети?

  • Ски центар Кајмакчалан: до којег води квалитетан пут којим се може доћи колима или аутобусом. До врха Кајмакчалана, односно до цркве и костурнице се долази после 1,5–2 сата пешачења

  • Пожар Лутрабања са топлом водом са Кајмакчалана. Пешачка стаза до Доброг поља.

  • Аридеа: споменик Шумадијској дивизији и стара железничка станица коју су градили српски војници као и споменици у местима:

    • Eксиплатанес: споменик Дринској дивизији 

    • Хриси: заборављено гробље и споменик Тимочкој дивизији

    • Aпсалос: спомен чесма српским војницима и српска хируршка болница

  • Eдеса: шармантни град у којем је боравио краљ Петар и где је био штаб српске команде

  • Скидра: важан железнички чвор, одакле су војници градили пругу уског колосека за опскрбу фронта. Место на ком се налазило српско гробље са 750 сахрањених војника као и болнице у ширем окружењу

Мој лични мотив

Сасвим случајно сам дошла да живим у овај крај Грчке не слутећи каква је веза овог простора са мојим народом. Осећам својом патриотском дужношћу да учиним све што могу да се сачува сећање на ове догађаје. Започела сам израду сајта kajmakcalan.rs и отворила налоге на друштвеним мрежама @kajmakcalan1916 како бих сачувала сећање на храбре српске војнике.

Прикупљам старе фотографије, читам књиге да сазнам што више, обилазим места која су забележена у књигама. Тако сам и нашла минирани споменик и гробље у селу Хриси, а затим ми је јављено за још једно гробље код села Панагица. Иако не знам да ли су тела на тим гробљима есхумирана, сматрам да та места заслужују обележје и да буду бар пристојно уређена.

Како можете посетити овај крај? 

Самосталан обилазак

За све вас који би самостално кренули у обилазак Кајмакчалана и његове шире околине можете погледати моје препоруке на овом линку.
Напомена: не идите на планину сами и без најаве горској служби спасавања! Облаци који се изненада могу појавити и током лета могу вас дезорјентисати и лако се можете изгубити! 

Групни поласци

За оне који би радо кренули на организовано путовање из Београда, Новог Сада или других градова, можете погледати остале програме на овом линку. Промотивне цене важе за пријаве до 30 дана пред полазак.


Посебно препоручени термини за пењање на Кајмакчалан

Пошто је посебан осећај пењање у великој групи, одабрали смо следеће термине за посету и препоручујемо свима да у тим терминима посете Кајмакчалан:

  • Јун 28. - Видовдан 

  • Јул 12. јул -  Петровдан (слава цркве Св. Петра и Павла која је на врху Кајмакчалана)

  • Август 23.

  • Септембар 20.

За ове датуме, осим полазака из Србије, биће организовани поласци и из Олимпске регије и са Халкидикија – као једнодневни излет.

Наши обиласци воде вас трагом историје – од Солуна до Кајмакчалана, уз приче које се не уче из уџбеника.

Пре поласка на туре ка Кајмакчалану, препоручујемо туру обиласка Београда кроз Први светски рат. 

Пратите нас на друштвеним мрежама: Фејсбук, Инстаграм, Χ.

Не пропустите ништа!

Претплатите се на наш билтен и будите први који ће сазнати о новостима, промоцијама и ексклузивним понудама.