Зашто посетити Кајмакчалан?
Ако ове године планирате одмор у Грчкој, препоручујем вам да бар два до три дана издвојите за посету Кајмакчалану и околини, како бисте одали почаст српским војницима који су овде бранили част и слободу Србије током Првог светског рата.
Кајмакчалан није само највиши врх планине Ниџе (на грчком Ворас), већ и место велике историјске битке, једне од најстрашнијих и најтежих. Ова планина се налази на око 100-ак км западно од Солуна и највиши је врх планинског венца који дели Грчку од Северне Македоније. Такође је трећи по висини врх у Грчкој.
Планина која чува сећање
Након Албанске голготе (зима 1915) током које смо изгубили око 200.000 људи, а затим доласка на Крф (јануар- март) где од исцрпљености умире још око 10.000, српска војска стиже на Солунски фронт (април - мај 1916).
Први напад Бугара био је већ код Горничева (август 1916) како би осигурали правац од Битоља ка Солуну, али је тај напад одбијен. Бугари су заузели све стратешке врхове међу којима и Кајмакчалан.
Крвава битка на Кајмакчалану је трајала 18 дана, од 12-30. септембра 1916. године.
Српска војска, васкрсла из мртвих, показује невиђену храброст и успева да освоји врх.
Ова битка остаје упамћена по висини на којој се водила битка 2525 метра надморске висине, као и по ужасним условима за српску војску.
Цена победе
- 4.683 погинулих српских војника
- 2.000 несталих
- преко 30.000 рањених и избачених из строја
На врху те планине данас стоји мала црква – спомен-капела Светог Илије, посвећена палим борцима и костурница у којој се чувају остаци војника чија су тела годинама после битке остала на планини.
Попети се на Кајмакчалан је као вид ходочашћа.
Тамо не идеш због погледа (иако одузима дах), већ због осећаја и одавања поште онима који су своје животе дали за нашу слободу.
После освајања Кајмакчалана
Иако је српска војска успела освојити Кајмакчалан, и месец и по касније ослободити Битољ*, савезници нису били спремни за даље освајање и они наређују укопавање на положајима. Наредне две године српска војска проводи у рововима док их коси маларија, болести скорбут и слепило... услед исхране без довољно витамина и нутритијената.
Они који нису били на првој линији фронта учествују у градњи железничке инфраструктуре како би им се из Солунске луке што лакше допремало наоружање, храна и друге потрепштине. И данас стоји сачувана стара Железничка станица у Аридеи.
Иако се често брка са битком на Добром пољу (који је само 7 км ваздушном линијом од врха Кајмакчалан, ова битка није била одлучујућа на Солунском фронту. Ипак остаје запамћена
У пролеће 1917. године безуспешно је покушан још један пробој на линији Сокол - Ветерник - Бело било - Козјак.
Ипак, искуство стечено у тој бици било је драгоцено када је у септембру 1918. године српска војска, повела напад на Добром пољу (свега 7 км ваздушном линијом од Кајмакчалана).
Овај пут, уз подршку грчке и француске војске, приморавају Бугаре на предају и нешто касније на капитулацију. Односно "пристају на примирје" како се сада назива крај Великог рата (празник Примирја се слави у целој Европи 11. новембра). Битком на Добром пољу је пробијен Солунски фронт чиме следи завршетак рата који је однео 28% српског становништва (односно 56% мушког становништва).
На Зејтинлику, савезничком гробљу у Солуну, су остаци преко 7.000 војника прикупљених са преко 200 локација око Кајмакчалана.Око Битоља се налази преко 70 гробаља која нису есхумирана плус велико српско гробље у граду са око 3.000 сахрањених.
Крените путем сећања на пале војнике Првог светског рата! Одајмо им пошту и изразимо захвалност за њихове жртве које су даи за слободу Србије.За више информација шта још видети, када се и како пењати на Кајмакчалан и друге практичне информације, посетите овај линк.
Наши обиласци воде вас трагом историје – од Солуна до Кајмакчалана, уз приче које се не уче из уџбеника.
Пратите нас на друштвеним мрежама: Фејсбук, Инстаграм, Χ.